KALENDÁŘ Brdy, Berounka - Fotograf Martin Spal

Přejít na obsah
KALENDÁŘE BRDY

Kalendáře pro vás, ať už sám nebo jako externí dodavatel fotografií, vytvářím více než deset let. Tím prvním byl kalendář Brdy 2009 vydaným v rámci první autorské výstavy v Mirošově. Tehdy se vyprodal do posledního kusu a od té doby se na této tradici - i díky vám, nic nezměnilo...

V roce 2020 poprvé do nabídky přidávám - na vaše četná přání, zkušební sérii kalendáře stolního, a to v omezeném počtu. Od konce roku 2020 pak zde najdete fotografii aktuálního týdne ve stolním kalendáři a informace o místě fotografování. Nejen, že tak můžete doma tipovat kde byla daná fotografie pořízena, ale možná se dozvíte i ještě něco málo navíc...
KALENDÁŘE UŽ VISELY NA ZDECH V TĚCHTO ZEMÍCH:


eOBSAH STOLNÍHO KALENDÁŘE BRDY 2021
8. TÝDEN 2021 - Zimní západ slunce na břehu zamrzající nádrže Obecnice. Klesající hladina při mrazech vytvořila na stéblech vyčnívajících trav "ledové kloboučky". Pozor na pohyb po březích, který je zpřísněn/zakázán. Využijte raději relativně nové odpočívadlo, nebo se projděte po hrázi. Z Obce Obecnice, můžete také vyrazit po červené turistické značce na Klobouček, nebo Tok.
7. TÝDEN 2021 - Zima na jednom z malých přítoků Padrťského potoka, nebo chcete-li Klabavy, jak se v mapách oficiálně uvádí. Bezejmených potůčků najdete zvlášť na jaře, kdy taje velké množství sněhu na vrcholcích, bezpočet. Když trochu přimrzne, začne mráz tvořit svá umělecká díla. Výchozí místo je ideálně parkoviště ve Strašicích a po cestě ke Třem Trubkám stačí jen koukat a hledat.
6. TÝDEN 2021 - Nedaleko Toku. Nejvyšší místo v Brdech (865 m.n.m.), kam můžete vyrazit s nezaměnitelnou atmosférou, jinde v Brdech netypickou krajinou a nádherným výhledem. Nejvyšší bod je tak trochu stranou, než kam míří většina návštěvníků. Komu nestačí jeden výlet, může vyrazit na jeho menšího brášku - Malý Tok. Vyrazit na něj můžete po turistických značkách jak ze strany od Příbramska, tak ze směru od Rokycanska. Zajímavost: Tok je údajně pátou nejizolovanější českou horou – nejbližším vyšším místem je 61 km vzdálený svah Sedla v Šumavském podhůří.
5. TÝDEN 2021 - Peškův dub u cesty z obce Těně do Zaječova jste už v kalendáři viděli. A to hned na začátku roku. Budiž důkazem, že se na spoustu míst vracím opakovaně, v různých ročních obdobích a různém počasí. Když začaly silné mrazy, koruna dubu krásně vynikla oproti zcela jasnému nebi. I zima bez sněhu umí být krásná.
4. TÝDEN 2021 - Protože už jsme jeden strom nedaleko obce Těně měli, byla by škoda vynechat ten druhý. Je tak krásně posazen mezi pole a louky, že prakticky kdykoli, kdy jedu kolem (a jsou trochu zajímavé podmínky), neodolám a fotím. Tentokrát šlo o západ slunce, kdy oranžové slunce nasvítilo zorané pole za ním a vytvořilo z něj krásnou siluetu. Stejný strom, jen s omrzlou krajinou, můžete najít v nástěnném kalendáři a prosincovém měsíci.
3. TÝDEN 2021 - Cesta na Koníček, vrchol Brd nedaleko Jinec. Množství skal, starých a popadaných stromů, mechy... a ticho. V současnosti jsou tato místa stále uzavřena a využívána armádou pro cvičení. Vstup tedy není pro turisty povolen a vystavují se tak nebezpečí a postihu. Proto návštěvu nelze doporučit. Fotografováno před několika lety ještě s povolením armády, kterého jsem se dočkal prakticky až v posledním roce existence VVP, než se změnil na CHKO Brdy.
2. TÝDEN 2021 - Kdo nepozná místo z 2.týdne tohoto roku, pravděpodobně ještě nebyl v Brdech, nebo alespoň jejich nejznámějších místech. Horní Padrťský rybník s jeho rybářskou loďkou totiž patří k asi nejfotografovanějším motivům. Má nejčastěji udávaných cca 84 ha (někde až 115 ha) a patří mezi nejrozsáhlejší vodní plochy v Brdech. Vede k němu několik turistických tras. Mnou nejvyužívanější je asi ta ze Skořic, kde je i velké (ale zpoplatněné - 50kč/den) parkoviště. Oproti barevné verzi v kalendáři vám tu nabízím tu černobílou.
1. TÝDEN 2021 - Na Peškův dub narazíte po cestě z obce Těně do Zaječova v nadmořské výšce 522 m.n.m. a jen těžko ho přehlédnete. Jeho výška se udává mezi 16 a 17 metry a obvod 492cm. Tento pamětník je od roku 1975 chráněn. Přímo pod ním lze zastavit autem, parkování je však omezené. Lze od něj po značkách vyrazit například na nejvyšší vrchol Brd - Tok a Houpák (lze z místa spatřit). Vztahuje se k němu i jedna z pověstí. Podle všeho jsou pod ním zakopáni švédští vojáci z 30leté války, což neodpovídá počty, nebo je strom starší, než odhadovaných 300 let...
0. TÝDEN 2021 - Vše nejlepší do nového roku Všem! Děkuji, že jste si zakoupili kalendář/e, jenž Vás bude provázet letošním rokem.
Vrch Žďár (Rokycansko, 629 m.n.m.) a konečně pořádná zima se sněhem a námrazou s průhledem na Hůrky a okolí. (Foto - odkaz na mapu.)

NÁSTĚNNÝ KALENDÁŘ BRDY 2021
STOLNÍ KALENDÁŘ BRDY 2021
Nástěnný kalendář Brdy 2021
Rozměr: 31x44cm
Materiál: Kvalitní papír (200 g/m², křídový, lesklý)
Bílá zadní výztuha (bílá lepenka 500 g/m²)
Vazba: bílá kroužková s očkem
Vlastnosti: plnobarevný na šířku, 14 stran
Cena: BOHUŽEL VYPRODÁNO... Děkuji za Váš zájem!
Stolní kalendář Brdy 2021 - limitovaný počet
Rozměr: 31,0 × 13,4 cm
Materiál: Kvalitní natíraný papír (115 g/m²)
Bílý stojánek (výška +30 mm, oboustranně kašírovaná lepenka 600 g/m²)
Vazba: Kroužková vazba bílá
Vlastnosti: 28 oboustranně potištěných listů (55 stran + 1 titulní strana)
Cena: BOHUŽEL VYPRODÁNO... Děkuji za Váš zájem!

GALERIE předchozích kalendářů
Návrat na obsah